Rekrutacja do Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej (MŚSD) przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim odbywa się zgodnie z Uchwałą nr 228 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji do MŚSD w roku akademickim 2022/2023
Szczegółowy terminarz rekrutacji określa Załącznik do Zarządzenia nr 1 Dziekana MŚSD z dnia 31 stycznia 2022 r.
NABÓR REGULARNY | NABÓR NA MIEJSCA FINANSOWANE Z GRANTÓW BADAWCZYCH |
Tematy projektów doktorskich
Dziekan MŚSD na wniosek kierowników projektów badawczych ogłasza rekrutację dla kandydatów, których stypendium doktoranckie finansowane lub współfinansowane będzie ze źródeł zewnętrznych, zgodną z § 7 Uchwały nr 228 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji do MŚSD w roku akademickim 2022/20223.
Nr | Nabór | Proponowany temat pracy doktorskiej | Instytucja afiliująca | Opieka merytoryczna |
---|---|---|---|---|
IEDS/2022/IGF/A | Otwarty | Kompletne profile własności aerozoli atmosferycznych wyznaczone przy pomocy synergii pomiarów zdalnych i pomiarów na platformie Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) | Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk | dr hab. Aleksander Pietruczuk; dr Artur Szkop |
Nabór prowadzony będzie zgodnie z wymogami Regulaminu przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki wprowadzonym uchwałą Rady Narodowego Centrum Nauki nr 25/2019 z dnia 14 marca 2019 r., oraz zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym Podmiocie. Komisja kwalifikacyjna (stypendialna) ocenia dotychczasowy dorobek naukowy kandydata, jego osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych oraz kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym, w skali punktowej:
dorobek naukowy kandydata, w tym publikacje w renomowanych wydawnictwach /czasopismach naukowych (50% oceny końcowej):
- 4 pkt wyróżniający;
- 3 pkt bardzo dobry;
- 2 pkt dobry;
- 1 pkt słaby;
- 0 pkt brak dorobku naukowego
osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych, stypendia, nagrody oraz doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych (20% oceny końcowej):
- 4 pkt wybitne (m.in. stypendia, staże w wiodących ośrodkach zagranicznych, prestiżowe nagrody lub wyróżnienia międzynarodowe, warsztaty lub szkolenia w wiodących ośrodkach naukowych, udział w projektach międzynarodowych lub
zagranicznych);
- 3 pkt znaczące (stypendia, staże w dobrych ośrodkach krajowych i zagranicznych, wyróżnienia lub nagrody ogólnokrajowe, warsztaty lub szkolenia zagraniczne lub ogólnokrajowe, udział w projektach krajowych lub zagranicznych);
- 2 pkt umiarkowane (wyróżnienia lub nagrody lokalne, warsztaty lub szkolenia, udział w projektach uczelnianych);
- 1 pkt słabe osiągnięcia;
- 0 pkt brak osiągnięć.
kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym (30 % oceny końcowej):
- 3 pkt bardzo dobre;
- 2 pkt dobre;
- 1 pkt słabe;
- 0 pkt brak kompetencji.
W trakcie ewaluacji dorobku naukowego kandydata, a także osiągnięć wynikających z prowadzenia badań naukowych, stypendiów, nagród oraz doświadczenia naukowego zdobytego w kraju lub za granicą, warsztatów i szkoleń naukowych, udziału w projektach badawczych, będą brane po uwagę jedynie te osiągnięcia i aktywności kandydata, które wpłynęły na podniesienie kompetencji dla wypełniania zadań w projekcie doktorskim, do którego prowadzony jest nabór lub potwierdzają takie kompetencje.
https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2019/uchwala25_2019-zal1.pdf
2. Warunki dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego
- Rejestracja konta w systemie irk2.us.edu.pl oraz wypełnienie formularza zawierającego odpowiednie oświadczenia i zgody;
- Złożenie w systemie irk2.us.edu.pl ; odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich wraz z suplementem oraz życiorysu;
- Konspekt projektu doktorskiego, formularz osiągnieć naukowych oraz dokumenty je poświadczające, a także innych dokumentów określonych w kryteriach rekrutacji powinny zostać złożone w MŚSD, poprzez polarknow@us.edu.pl lub poprzez stronę internetową;
Formularz konspektu projektu doktorskiego i wykazu osiągnięć naukowych kandydata https://www.mssd.us.edu.pl/wp-content/uploads/2022/06/MSSD_KONSPEKT-PROJEKTU-DOKTORSKIEGO-I-WYKAZ-OSIAGNIEC-NAUKOWYCH_2022_2023_B-1.docx
Złóż formularz oraz załączniki przez stronę internetową MŚSD [>>DOSTĘPNE OD 1 LIPCA 2022<<<];
3. Terminarz rekrutacji
- 1 lipca 2022 r. — otwarcie rejestracji w systemie internetowej rejestracji kandydatów – IRK (https://irk.us.edu.pl).
- 19 sierpnia 2022 r. — zamknięcie rejestracji kandydatów w IRK.
- 26 sierpnia 2022 r. — ostateczny termin dostarczenia konspektu projektu doktorskiego, formularza osiągnięć naukowych kandydata oraz dokumentów potwierdzające osiągnięcia naukowe i innych.
- 29–31 sierpnia 2022 r. – ocena konspektów projektów doktorskich (I etap postępowania rekrutacyjnego) oraz ocena osiągnięć naukowych kandydatów (II etap postępowania rekrutacyjnego) przez ekspertów komisji rekrutacyjnej.
- 1 września 2022 r. godz. 15:00 — ostateczny termin wprowadzenia do systemu IRK odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich wraz z suplementem lub zaświadczenia o ukończeniu studiów magisterskich.
- 1 września 2022 r. – przekazanie informacji o wynikach I i II etapu rekrutacji oraz o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do rozmów kwalifikacyjnych, a także powiadomienie o terminie i miejscu rozmów kwalifikacyjnych.
- 5–7 września 2022 r. — rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami (III etap postępowania rekrutacyjnego).
- 9 września 2022 r. — powiadomienie kandydatów o wynikach rekrutacji.
- 12–15 września 2022 r. — przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia i wpisywanie na listę doktorantów.
- 16 września 2022 r. – powiadomienie kandydatów z listy rezerwowej o zakwalifikowaniu do przyjęcia.
- 20–21 września 2022 r. – przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia z listy rezerwowej i wpisywanie na listę doktorantów.
- 23 września 2022 r. — termin ogłoszenia wyników postępowania rekrutacyjnego na stronie internetowej MŚSD.
4. Warunki przyznawania stypendium
Wysokość stypendium to 5000 PLN brutto z pochodnymi pracodawcy (tj. około 3690 PLN netto) przez pierwsze 30 miesiące kształcenia w szkole doktorskiej – finansowane ze środków na realizację projektu NCN OPUS-21 no. 2021/41/B/ST10/03660 pt.: Reprezentatywność przestrzenna profili aerozolowych, holistyczne podejście wieloprzyrządowe; w pozostałych miesiącach doktorant nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie zgodne z art. 209 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stypendium finansowane jest ze środków NCN w ramach konkursu NCN SONATA i składa się ze stypendium doktoranckiego w rozumieniu Art. 209 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 oraz ze stypendium naukowego NCN dla doktorantów w rozumieniu zgodnym z Załącznikiem do uchwały Rady NCN nr 79/2021 z dnia 9 września 2021 r. w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych. Stypendium naukowe NCN wypłacane jest stypendyście na podstawie umowy stypendialnej. W umowie określa się zakres wykonywania prac w projekcie badawczym i okres ich realizacji, wysokość stypendium naukowego NCN, okres i warunki jego wypłacania. Stypendium doktoranckie może być wypłacone wyłącznie doktorantowi w szkole doktorskiej przy założeniu, że doktorant spełnia wymagania określone stosownymi przepisami Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r poz. 85 z późn. zm.) niezbędne do pobierania stypendium doktoranckiego przez cały okres realizacji planowanych zadań w projekcie.
5. Komisja Rekrutacyjna
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej: Dr hab. Aleksander Pietruczuk
Członkowie komisji rekrutacyjnej:
- dr hab. Mariusz Białecki
- dr hab. Rafał Junosza-Szaniawski
- dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ
Sekretarz komisji rekrutacyjnej: dr Michał Ciepły
Nr | Nabór | Proponowany temat pracy doktorskiej | Instytucja afiliująca | Opieka merytoryczna |
---|---|---|---|---|
IEDS/2022/IGF/B | Otwarty | Analiza czasowej i przestrzennej zmienności procesów cielenia się lodowców w fiordzie Hornsund na Spitsbergenie | Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk | dr hab. Mateusz Moskalik; dr Oskar Głowacki |
Oceną kandydatów zajmuje się komisja rekrutacyjna opisana w §7 ust. 10 Uchwały nr 228 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji do MŚSD w roku akademickim 2022/2023. Proces ewaluacji ma charakter 2-etapowy:
I ETAP – ocena dostarczonej dokumentacji
Do tego etapu zostaną dopuszczeni kandydaci, którzy złożyli formularz osiągnięć naukowych w terminie zgodnym z harmonogramem (tj. do dnia 26 sierpnia 2022). Formularz zostanie udostępniony poprzez stronę internetową MŚSD.
II ETAP – rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami
Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu określenie: ogólnych kwalifikacji kandydata i wiedzę z zakresu dyscypliny, w której realizowana będzie rozprawa doktorska, znajomości języka angielskiego, motywacji i predyspozycji do pracy naukowej. W trakcie rozmów kwalifikacyjnych kandydaci będą zobligowani do zaprezentowania 10-minutowych wystąpień o swoich dotychczasowych osiągnięciach i mocnych stronach w kontekście realizacji doktoratu.
Punktowa ocena dorobku, osiągnięć oraz kompetencji do realizacji zadań w projekcie odbywa się zgodnie z §3 ust. 12 Regulaminu przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki (Załącznik do uchwały Rady NCN nr 25/2019 z dnia 14 marca 2019: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2019/uchwala25_2019-zal1.pdf ). W trakcie oceny będą brane po uwagę jedynie te osiągnięcia i aktywności kandydata, które wpłynęły na podniesienie kompetencji do wypełniania zadań w projekcie doktorskim, do którego prowadzony jest nabór lub potwierdzają takie kompetencje.
Kandydaci, którzy nie zdobędą co najmniej 50% możliwych do zdobycia punktów nie mogą zostać zakwalifikowani do przyjęcia. W związku z tym komisja może podjąć decyzję o nieprzyjęciu żadnego z kandydatów i ogłosić kolejny nabór na tych samych warunkach.
2. Warunki dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego
- rejestracja konta w systemie irk2.us.edu.pl oraz wypełnienie formularza zawierającego odpowiednie oświadczenia i zgody;
- złożenie w systemie irk2.us.edu.pl ; odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich wraz z suplementem oraz życiorysu;
- formularza osiągnieć naukowych oraz dokumentów je poświadczających, a także innych dokumentów określonych w kryteriach rekrutacji (dopuszczalne złożenie w MŚSD, poprzez polarknow@us.edu.pl lub poprzez stronę internetową);
Złóż formularz oraz załączniki przez stronę internetową MŚSD [>>DOSTĘPNE OD 1 LIPCA 2022<<<]; - wniesienie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 240 zł.
3. Terminarz rekrutacji
- 1 lipca do 19 sierpnia 2022 — rejestracja w systemie internetowej rejestracji kandydatów – IRK (https://irk.us.edu.pl).
- 26 sierpnia 2022 – ostateczny termin uzupełnienia formularza osiągnięć naukowych kandydata w IRK (patrz Informacja o wymaganych dokumentach)
- 5 do 7 września 2022 – rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.
- 12 września 2022 – powiadomienie kandydatów o wynikach rekrutacji.
- 13 do 16 września 2022 – przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia i wpisywanie na listę doktorantów.
- 19 września 2022 – powiadomienie kandydatów z listy rezerwowej o zakwalifikowaniu do przyjęcia.
- 20 do 23 września 2022 – przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia z listy rezerwowej i wpisywanie na listę doktorantów.
- do 26 września 2022 – oficjalne ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego na stronie internetowej MŚSD.
4. Warunki przyznawania stypendium
Wysokość stypendium to 5000 PLN brutto z pochodnymi pracodawcy (tj. około 3690 PLN netto) przez pierwsze 24 miesiące kształcenia w szkole doktorskiej – finansowane ze środków na realizację projektu pt. Badania ablacji lodowców przez cielenie oraz typów cieleń poprzez nowatorskie połączenie metod akustycznych i optycznych przez Narodowe Centrum Nauki; w pozostałych miesiącach doktorant nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie zgodne z art. 209 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stypendium finansowane jest ze środków NCN w ramach konkursu NCN SONATA i składa się ze stypendium doktoranckiego w rozumieniu Art. 209 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 oraz ze stypendium naukowego NCN dla doktorantów w rozumieniu zgodnym z Załącznikiem do uchwały Rady NCN nr 79/2021 z dnia 9 września 2021 r. w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych. Stypendium naukowe NCN wypłacane jest stypendyście na podstawie umowy stypendialnej. W umowie określa się zakres wykonywania prac w projekcie badawczym i okres ich realizacji, wysokość stypendium naukowego NCN, okres i warunki jego wypłacania. Stypendium doktoranckie może być wypłacone wyłącznie doktorantowi w szkole doktorskiej przy założeniu, że doktorant spełnia wymagania określone stosownymi przepisami Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r poz. 85 z późn. zm.) niezbędne do pobierania stypendium doktoranckiego przez cały okres realizacji planowanych zadań w projekcie.
5. Komisja Rekrutacyjna
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej:dr Oskar Głowacki
Członkowie komisji rekrutacyjnej:
- dr hab. Marzena Osuch
- dr hab. Mateusz Moskalik
- dr hab. Agnieszka Herman
Sekretarz komisji rekrutacyjnej: dr Michał Ciepły